(14/2021) Dostawa licencji na oprogramowanie informatyczne/komputerowe produkcji Microsoft i Adobe

Karty podstawowe

Wersja do wydrukuWyślij e-mailemPDF version

Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego w trybie podstawowym, zwane dalej „postępowaniem", zostało przygotowane i jest prowadzone zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1129, ze zm.) oraz w oparciu o przepisy aktów wykonawczych, obowiązujące w dniu wszczęcia postępowania. 

Komunikacja między zamawiającym a wykonawcami odbywa się w języku polskim przy użyciu środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy dostępnej pod adresem https://urpl.ezamawiajacy.pl/pn/urpl/demand/notice/public/47293/details (dalej „platforma”). Składanie ofert wraz z wymaganymi oświadczeniami i dokumentami, wnoszenie pytań i przekazywanie wyjaśnień treści SWZ, informacji, zawiadomień odbywa się za pośrednictwem platformy.

W następstwie pytań przesłanych przez wykonawcę w dniu 13 grudnia 2021 r. w godzinach 16:20-16:35, zamawiający udzielił niezwłocznie odpowiedzi/wyjaśnień dotyczących niektórych postanowień SWZ: 

1. Pytanie/kwestia: Zamawiający w zadaniu 2 wskazuje na produkt , który nie jest dostępny w ramach umowy MPSA. Ponieważ z definicja umowa MPSA przeznaczona jest dla klientów posiadających ponad 500 użytkowników, a pakiety Office/Microsoft 365 Business są ograniczone do maksymalnie 300 uzytkoników to nie ma możliwości zaoferowania produktu Microsoft 365 Business Premium w ramach umowy MPSA ponieważ nie ma takiego produktu dostepnego w ramach tej umowy. Subskrypcje te mogą być zaoferowane w ramach programu OPEN, ale ten program zostaje zamknięty z końcem tego roku co wymagało by zakończenia, realizacji i zamknięcia postępowania w terminie maksymalnie 7 dni od składani ofert, albo program CSP. W oby tych programach nie występują subskrypcje rządowe. W programie CSP nie ma posiadają zbiorcze i indywidualne dokumenty umożliwiające stwierdzenie legalności zakupionego oprogramowania, dla celów inwentaryzacyjnych i audytowych, nie ma tez kluczy aktywacyjnych , subskrypcje sa aktywne od chwili uruchomienia i widoczne w centrum administracyjnym Office 365. Czy Zamawiający dopuszcza zatem subskrypcje w ramach umowy CSP, w związku z tym , że nie ma mozliwości zaoferowania wskazanych subskrypcji w ramach MPSA ?

Odpowiedź: Wyjaśniając ww. kwestię dot. treści SWZ, zamawiający dopuszcza każdy rodzaj umowy licencjonowania grupowego, w tym CSP. Podana w SWZ informacja o umowie MPSA zawartej przez zamawiającego ma charakter pomocniczy i wskazuje, że zaoferowanie licencji na oprogramowanie produkcji Microsoft w ramach MPSA jest właściwe w przypadku, gdy jest możliwe. Przedstawione informacje/wyjaśnienia stanowią integralną część SWZ.

2. Pytanie/kwestia: Zamawiający w SIWZ, w Umowie oraz formularzu oferty wymaga dla wszystkich zadań zapewniają możliwość korzystania z wcześniejszych wersji oprogramowania i korzystania z kopii zamiennych (możliwość kopiowania oprogramowania na wiele urządzeń przy wykorzystaniu jednego standardowego obrazu uzyskanego z nośników dostępnych w programach licencji grupowych), z prawem do wielokrotnego użycia jednego obrazu dysku w procesie instalacji i tworzenia kopii zapasowych;. W żadnym programie licencjonowania dla subskrypcji Office 365 Microsoft nie daje praw do uzywania wersji wczesniejszej. Subskrypcja ma za zadanie i dotyczy dostarczania najnowszej, jak najbardziej bezpiecznej i aktualnej wersji oprogramowania, a co za tym idzie nie jest możliwe używanie wczesniejszych wersji. Co za tym idzie zapisy SIWZ, umowy i formularza oferty posiadają wadę uniemożliwiającą złożenie poprawnej oferty wszystkich oferentów, ponieważ producent nie oferuje produktu subskrypcyjnego umozliwiającego używanie wersji wcześniejszych. czy Zamawiający wykreśli wskazane wymogi dla zadania 2?

Odpowiedź: Wyjaśniając ww. kwestię dot. treści SWZ, zamawiający dopuszcza samodzielne odniesienie się wykonawcy w ofercie dotyczącej części stanowiącej Zadanie nr 2 (dostawa/sprzedaż licencji subskrypcyjnych) do kwestii podanej w pkt 4.d Załącznika nr 1 do SWZ, a mianowicie: "Oświadczamy, że (...) licencje (...) pochodzą z legalnego kanału sprzedaży na terytorium Unii Europejskiej i są wolne od wszelkich wad prawnych oraz w szczególności spełniają następujące wymagania, tj. zapewniają możliwość korzystania z wcześniejszych wersji oprogramowania i korzystania z kopii zamiennych (możliwość kopiowania oprogramowania na wiele urządzeń przy wykorzystaniu jednego standardowego obrazu uzyskanego z nośników dostępnych w programach licencji grupowych), z prawem do wielokrotnego użycia jednego obrazu dysku w procesie instalacji i tworzenia kopii zapasowych". Powyższe oznacza, że wykonawca oferujący wykonanie Zadania nr 2 może ale nie musi, pominąć/usunąć ww. treść pkt 4.d z oferty składanej na Zadanie nr 2, o ile stwierdzi, że takie zapewnienie nie jest możliwe do spełnienia. Czynność wykonawcy polegająca na uwzględnieniu w treści oferty dot. Zadania nr 2 postanowienia zawartego w pkt 4.d albo usunięciu pkt 4.d z treści oferty na Zadanie nr 2 nie stanowi przesłanki powodującej odrzucenie oferty. Umowa zawierana z wykonawcą wybranym do wykonania Zadania nr 2 będzie dostosowana do treści oferty złożonej przez wykonawcę, który zostanie wybrany na podstawie kryteriów oceny ofert. Przedstawione informacje/wyjaśnienia stanowią integralną część SWZ.

3. Pytanie/kwestia: Prosimy o potwierdzenie, że pod pojęciem "autoryzowanym dystrybutorem" zawartym w formularzu oferty Zamawiający rozumie uprawnionego sprzedawcę, a nie tylko i wyłącznie partnerów Microsoft będących dystrybutorami oprogramowania będących prośrednikami sprzedającymi je do kanałów partnerskich i posiadających odpowiednie umowy dystrybucyjne? Bo taki oferentów jest jedynie kilku i stanowi to znaczne ograniczenie konkurencji i uniemożliwienie udziału w postepowaniu większości partnerów oferujących oprogramowania Microsoft.

Odpowiedź: Wyjaśniając ww. kwestię dot. treści SWZ, zamawiający dopuszcza dostarczenie/sprzedaż licencji na oprogramowanie przez podmioty uprawione do ich odsprzedaży zgodnie z zasadami określonymi przez producenta oprogramowania w programie licencjonowania, w którym dane oprogramowanie zostało zaoferowane. Różne programy licencjonowania mają różne ograniczenia i wymagania dotyczące odsprzedawców, stąd pojęcie "autoryzowany dystrybutor" oznacza podmiot uprawiony przez producenta do sprzedaży oprogramowania w danym programie licencyjnym. Zamawiający nie ustalił warunku udziału w postępowaniu (Zadanie nr 1 i nr 2) wyłącznie przez wykonawców posiadających status partnera w zakresie sprzedaży oprogramowania produkcji Microsoft. Przedstawione informacje/wyjaśnienia stanowią integralną część SWZ.

 

Opublikowany przez:
urpl_redaktor
Data publikacji:
wtorek, Grudzień 7, 2021 - 10:20